Як правильно обрати професію

Заголовок
/Files/images/000_dlya_oformlennya/pdf_icon_small.jpg

ТВОЄ МАЙБУТНЄ В ЮРИДИЧНІЙ СФЕРІ
/Files/images/000_dlya_oformlennya/pdf_icon_small.jpg


ТВОЄ МАЙБУТНЄ В ГАЛУЗІ МЕТАЛУРГІЇ
/Files/images/000_dlya_oformlennya/pdf_icon_small.jpg

ТВОЄ МАЙБУТНЄ В ЕЛЕКТРО ЕНЕРГЕТИЦІ
/Files/images/000_dlya_oformlennya/pdf_icon_small.jpg


ТВОЄ МАЙБУТНЄ В АГРАРНІЙ СФЕРІ
/Files/images/000_dlya_oformlennya/pdf_icon_small.jpg


ТВОЄ МАЙБУТНЄ В БАНКІВСЬКІЙ СФЕРІ
/Files/images/000_dlya_oformlennya/pdf_icon_small.jpg



ТВОЄ МАЙБУТНЄ У СФЕРІ ТОРГІВЛІ
/Files/images/000_dlya_oformlennya/pdf_icon_small.jpg

ТВОЄ МАЙБУТНЄ У СФЕРІ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
/Files/images/000_dlya_oformlennya/pdf_icon_small.jpg


ТВОЄ МАЙБУТНЄ У ГІРНИЧОДОБУВНІЙ ГАЛУЗІ

Як правильно обрати професію

Вибір професії – відповідальний крок у житті людини!

Кожна людина хоча б раз в житті обирала собі професію. Для прийняття правильного рішення при виборі професії необхідно враховувати ряд факторів – власні побажання, психологічні особливості та можливості й потреби ринку праці.

Для цього існує так звана “ формула вибору професії ”, що поєднує наступні компоненти:

” Хочу ” – це те, що вас приваблює у професії;

“ Можу ” – ваші здібності, потенціал, стан здоров’я, потрібні для обраної професії;

“ Треба ” – попит на ринку праці.

Алгоритм вибору професії:

Вибір професії – це складний і відповідальний крок у житті кожного, тому його потрібно робити свідомо й обдумано.

Крок 1

Подумай, що тебе цікавить у житті, до чого ти прагнеш, чим тобі подобається займатися, що б ти хотів робити, які професії тобі подобаються, які умови праці тебе приваблюють, що ти хотів би отримувати від своєї майбутньої професії?

Крок 2

Якщо ти не можеш визначити професії, які тобі подобаються, тоді уважно вивчи класифікацію професій за предметом, метою, знаряддями і умовами праці і щоб звузити поле пошуку “своєї” професії.

Крок 3

Визнач свій професійний тип та відповідне професійне середовище, яке тобі підходить найкраще, та узгодь його з професіями, які ти визначив для себе в попередньому кроці.

Крок 4

Вивчи детально описи відібраних професій; поговори, по можливості, з представниками цих професій та з’ясуй, в чому зміст їхньої праці, чим вони їм подобаються. Познайомся з характером і умовами їх праці, поцікався, де вони отримували цю професію і які реальні можливості працевлаштування за ними.

Крок 5

Склади перелік вимог, які висувають визначені тобою професії до людини, до її психофізіологічних і фізичних якостей та запиши їх.

Визнач, наскільки всі записані тобою вимоги важливі – можливо є менш важливі вимоги, які, за великим рахунком, можна і не враховувати.

Крок 6

Вивчи самого себе якомога глибше, тобто визнач свої задатки, здібності, темперамент, риси характеру, вольові якості; визнач свій фізичний розвиток і стан здоров’я.

Крок 7

Оціни свою відповідність вимогам кожної з професій, які ти визначив і проаналізував: чи розвинені у тебе професійні якості, чи відповідають твої здібності, психологічні особливості, стан здоров’я вимогам професій, які ти хотів би обрати. Визнач, яка професія із всього списку найбільше тобі підходить за всіма пунктами вимог.

Крок 8

Визнач, які труднощі, перешкоди, помилки, протидії тих чи інших людей можуть виникнути при досягненні твоєї професійної мети.

Крок 9

Визнач основні практичні кроки до успіху: у якому навчальному закладі ти можеш отримати професійну освіту, як розвивати у собі професійно важливі якості, як можна отримати практичний досвід роботи за “своєю” професією.

Крок 10

Перед тим, як прийняти остаточне рішення, не забудь порадитися також з батьками, рідними, друзями, вчителями, психологом, профконсультантом, шкільним лікарем та іншими дорослими, які добре знають тебе.

Типові помилки при виборі професії:

1. Обирати професію, не маючи про неї достовірної інформації.

Більшість молодих людей, які розмірковують про подальші освітні плани або про працевлаштування, взагалі дуже мало поінформовані про те, які бувають професії, й чим займаються їхні представники. У результаті молоді люди опиняються в ситуації вибору кота в мішку.

Аналізуючи, чи підходить вам та або інша професія, в першу чергу варто знайти інформацію про те, як, власне, складається типовий робочий день її представників, скільки часу та на яку конкретно діяльність вони витрачають. Сутність не в назві професії, а в тому, що саме й у яких умовах потрібно буде робити.

Важливо замислитися й над такими питаннями. Які вимоги професія пред'являє до здібностей людини й які протипоказання має, який рівень підготовки необхідний для оволодіння нею, де її можна здобути, чи дає вона перспективи кар'єрного росту та з чим саме вони пов'язані, чи затребувана професія на ринку праці.

2. Орієнтуватися тільки на такі ознаки, як престижність і/або прибутковість.

Розповсюджена омана полягає в тому, щоб розглядати престижну професію саму по собі в якості джерела доходу - ніби гроші дістаються просто за те, що людина нею володіє. Тут потрібно розуміти наступне.

По-перше, оплачується не професія, а посада, тобто виконання конкретних функцій у тій або іншій організації. Звичайно, потенційний рівень прибутковості в різних сферах діяльності різниться, але справа тут, насамперед, не в професії як такій, а в місці роботи людини, її статусі, рівні майстерності, балансі попиту та пропозиції на ринку праці.

По-друге, ті професії, що сприймаються як престижні, насправді далеко не обов'язково найприбутковіші. Адже бажаючих займатися ними звичайно виявляється набагато більше, ніж реально потрібно. Так, наприклад, середній рівень доходів кваліфікованих робітників в останні роки є вищим, ніж у економістів або юристів, однак порівняйте конкурси на навчання за цими спеціальностями...

3. Переносити ставлення до людини, представника певної професії, на професію як таку.

Якщо нам подобається або не подобається конкретна людина, це ні в якій мірі не є характеристикою її спеціальності й не свідчить про те, що й нам варто нею займатися. «Гарна людина» - це не професія. Звичайно, на неї хочеться бути схожим, але стосується це особистісних якостей і загального ставлення до праці, а не підмінює здатності до конкретного виду діяльності.А відповідальність за професійний вибір однаково залишаються за вами.

4. Вибирати професію «за компанію».

По суті, за цією позицією стоїть відхід від особистої відповідальності за ухвалення рішення. Але іноді, до речі, такий вибір може виявитися успішним - адже в компанії найчастіше збираються люди, здатності й інтереси яких у значній мірі збігаються. Од нак це саме елемент везіння-невдачі, а не наслідок усвідомленого й осмисленого рішення. Не варто підлаштовуватися під кращого друга і йти в той чи інший ВНЗ тільки тому, що він планує туди вступити. Зазвичай таку помилку роблять не дуже впевнені в собі люди, які відчувають потребу в постійному супутнику, пораднику чи наставнику. Якщо ця ситуація вам відома, подумайте: чи цікава вам та або інша спеціальність, чи підходить вона вашому характеру, стану здоров’я, як вам давалися шкільні дисципліни, що належить детально вивчати у виші? Якщо ви все добре обміркували і дійшли висновку, що, обраний другом, навчальний заклад вам не підходить, не варто сприймати це як трагедію.

5. Підмінювати вибір професії вибором рівня освіти або місця її здобуття.

Більш виправданою є позиція, коли людина спочатку вирішує, чим би вона хотіла займатися, а потім розглядає можливі варіанти одержання конкретної професії, а не виходить з бажання вчитися в певному місці або просто одержати вищу освіту як таку, не важливо за якою спеціальністю.

6. Ігнорувати власні здібності й інтереси.

Робити своєю професією доцільно те, що подобається й що добре виходить. Звичайно, це звучить банально, однак дуже часто на це не звертають уваги.

Іноді люди вважають це взагалі неважливим.

Кiлькiсть переглядiв: 113

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.